Lopend verslag van 2025
Door een storing is deze pagina 12 mei tijdelijk verwijderd geweest.
De tekst is voorlopig teruggezet, maar het herstellen van alle foto's zal nog wel even duren...
>> zie de bijbehorende video's van 2025 >> videos 2025
>> kijk tijdens de broedperiode ook eens op de dagelijkse meldingen op >> forum.peregrines
>> voor "Smallie" (ook zoals nu opgezet te zien in HetGroeneHuis) >> Smallie
>> direct naar laatste nieuws >> nieuws
Januari 2025 : de slechtvalken hebben de vuurwerknacht weer heelhuids overleefd. Ze zijn er na al die jaren sinds hun komst in 2013 natuurlijk wel aangewend. Ze zaten op Nieuwjaarsdag samen op de letters van FrieslandCampina bij het Stationsplein, een beetje uit de stormachtige wind.
Het mannetje is vanaf 2013 nog steeds dezelfde : "Joris", geboren in 2012 in Eindhoven, met oranje ring "JU" aan zijn rechterpoot. Zijn eerste vrouwtje ("Sofie" uit Brussel) is in 2015 verjaagd door het huidige vrouwtje "1 PF" (naar de code op haar ring aan de linkerpoot), geboren bij Keulen in 2013. Er zijn inmiddels 36 jonkies op de toren uit het ei gekropen. De valken hebben (zoals elk jaar) de herfst en winter in ruste doorgebracht op de hoge kantoren bij het spoor.
Half januari : af en toe zijn de valken ook op de webcams te zien als ze even in de nestkast komen of op het rooster zitten - meestal is dat 's morgens.
Begin februari : Het is duidelijk dat de valken zich alweer aan het voorbereiden zijn op het nieuwe broedseizoen : vooral 's morgens ontmoeten ze elkaar op het rooster. Soms gaan ze samen in de nestkast om te "kletsen", of om aan het kuiltje te werken. Daarna zit er vaak eentje lang op het rooster om zich heen te kijken.
<< samen op het rooster kletsen in de kast >>
Op 8 februari werd bij het kantoor van KPN een prooioverdracht gezien : dat wil zeggen dat Moe de door Pa gevangen prooi uit zijn poten griste en er mee wegvloog naar het gebouw van ex-Akzo en daar oppeuzelde.
prooioverdracht bij KPN, Moe vliegt er mee weg
Half februari : de bezoeken aan de toren worden steeds intensiever, maar eileg begint normaal pas de tweede week van maart. 's Morgens vroeg op 20 en 21 februari is er een prooioverdracht op het rooster te zien. Prooioverdrachten zijn deel van de balts : Pa moet laten zien dat hij een goede jager is, want tijdens de broedperiode kan Moe niet zelf jagen, en dan moet hij in z'n eentje voor aanvoer van prooien zorgen.
Moe vliegt weg met prooitje
► Maandag 24 februari is het opgezette kleine valkje van vorig jaar (de wereldberoemde "Smallie") als "jonge slechtvalk" toegevoegd aan de collectie opgezette dieren van HetGroeneHuis in Park Schothorst. Het is daar dagelijks (behalve op zaterdag) te bezichtigen. Zie ook de aparte pagina : "Ode aan Smallie".
"Smallie" als opgezette "jonge slechtvalk"
Eind februari : de bezoeken aan de toren worden steeds frequenter, niet alleen op het rooster en in de kast (om een broedkuiltje te graven), maar ze zitten er ook op andere plekken - buiten het zicht van de camera's. Ook zit Moe af en toe op het kruis van de Sint-Joriskerk - vandaar heeft ze goed zicht op de toren.
Begin maart : Moe wacht meestal 's morgens op het rooster tot Pa haar daar het ontbijt brengt. Soms zit ze op de dag ook al een tijdje in de nestkast, maar voor eileg is het nog wel erg vroeg : de tot nu toe vroegste datum voor het eerste ei in Amersfoort was 6 maart (en de laatste 18 maart).
's Avonds (1 maart) lijkt het toch al wat serieuzer : Pa zit vanaf 18.45 uur in de kast te kletsen met Moe op het rooster. Zij komt na twintig minuten de kast binnen en Pa vliegt weg. Moe blijft in de kast zitten, en slaapt er de hele nacht - misschien een teken dat dit jaar al vroeg met eileg wordt begonnen ? Maar het is natuur : we wachten af.
De volgende nachten slaapt ze op het rooster, niet in de kast. Pa zorgt goed voor haar met dagelijks vroeg ontbijt, en komt op 3 maart 's morgens zelfs drie keer achter elkaar met een prooitje op het rooster.
De nacht van 6 maart slaapt ze elders, en komt pas 's morgens terug. De volgende nachten slaapt ze toch weer op het rooster. Het zijn overdag warme lentedagen van boven de 15 graden.
Dinsdag 11 maart is het ineens koeler, met minder zon. De valken komen wel regelmatig op het rooster en in de kast, maar nog geen ei. We moeten geduld hebben > vorig jaar kwam het 13 maart. De duiven op de toren zijn nu ook actief, en komen soms dicht bij de valken. Meestal worden ze alleen maar weggejaagd. 's Avonds rond negen uur gaat Moe in de kast zitten - misschien gaat het vannacht gebeuren....
Maar nee, toch nog niet. Moe slaapt tot drie uur in de kast en daarna op het rooster. 's Morgens komt Pa even in de balustrade en dan vliegt ze weg. Wat later komt Pa met prooi, maar ze komt het niet ophalen. Dus peuzelt hij er zelf van en vliegt daarna met het restant weg : waarschijnlijk naar de voorraad. In de broedtijd legt hij ergens op de toren een voorraadje prooiresten aan, zodat er altijd wat te eten is - ook al is het weer te slecht om te jagen (met mist of regen).
Woensdag 12 maart zit Moe overdag een tijdje in de kast en een tijdje op het rooster. 's Avonds komt ze weer op het rooster slapen. Dat doet ze ook de volgende nacht (13 maart), maar dan gaat ze rond 2 uur in de kast zitten.
Paring waargenomen en gefotografeerd door Els Deurloo - woensdag 12 maart om 13:00uur
Vrijdag 14 maart (een dag later dan vorig jaar) wordt rond kwart voor zeven uur 's morgens het eerste ei van dit jaar gelegd. We krijgen het al snel te zien als Moe zich omdraait. Rond 8 uur verlaat ze de kast en komt Pa naar het ei kijken - hij lijkt erg enthousiast en speelt er zelfs even mee.
<< Moe / Pa >>
Een kwartier later komt Moe weer terug om het ei te beschermen. Ze zal vanaf nu vaak in de kast zitten, maar er wordt voorlopig nog niet echt gebroed - dat gebeurt meestal pas na het derde ei. Tussen het leggen van de eieren zit minstens zo'n twee dagen (rond de 60 uur), dus waarschijnlijk komt zondagavond of -nacht pas het volgende ei.
Maandag 17 maart : Helaas : 's morgens is er nog geen tweede ei te zien. We moeten nog even wachten - het is natuur.
Er volgt een wat onrustige ochtend, met Pa en Moe soms in de kast, soms op het rooster; vaak ligt het ei alleen. Wel zijn beide ouders dan in de buurt, buiten het zicht van de camera's. Waarschijnlijk is er een derde valk in de buurt die weggejaagd moet worden, want ook de hele middag zijn beide valken erg onrustig en laten het ei lang alleen liggen.
Vanaf straatniveau waren om 18 uur beide valken op de toren te zien : eentje hoog op een hoek, en de ander er onder op een kolom van de 2e omloop. Deze vloog naar het rooster en in de kast : het was Pa die op het ei ging passen. Geen andere valk gezien. 's Avonds gaat Moe weer in de kast slapen. We wachten af'.
Prooioverdracht
Dinsdag 18 maart : Moe heeft een rustige nacht in de kast gehad. Pa komt 's morgens voor aflossing, maar laat daarna het ei lang alleen liggen. Om 8 uur komt hij met een verse prooi voor Moe - ze vliegt er mee weg. Overdag past Pa regelmatig een uurtje op het ei, en Moe zit 's middags een tijdje op het rooster.
Alles lijkt verder rustig, want op het eind van de middag wordt zelfs een paring op het rooster gezien, en 's avonds gaat Moe ook weer in de kast zitten slapen. Het is natuur - misschien heeft ze een ei overgeslagen en komt er morgen eentje. We moeten afwachten.
Woensdag 19 maart : Het tweede ei is eindelijk gelegd, waarschijnlijk net na middernacht (rond 0.15 uur) . Gezien de verlopen tijd na het eerste ei (114 uur = 2x 57uur) lijkt het er dus inderdaad op dat Moe een ei heeft overgeslagen (door de stress mislukt). Dat voelde ze natuurlijk inwendig en misschien daarom ook haar "onrust" - niet alleen vanwege een derde valk.
<< Pa ziet het tweede ei
Als het nu weer normaal gaat zal vrijdag het derde ei worden gelegd. Er wordt in elk geval door de valken nog niet "serieus" gebroed, alleen op de eieren gepast.
Woensdag/donderdagnacht slaapt Moe zittend in de kast en gaat zelfs een tijdje op het rooster zitten - duidelijk dat er niet echt gebroed wordt. Half zeven vliegt ze weg en neemt Pa het over. Als ze kwart voor negen Pa komt aflossen vindt een paring plaats op het rooster. De rest van de dag houden ze om beurten de eieren in de gaten.
<< paring op het rooster
Vrijdag 21 maart : Als alles weer normaal is zal vandaag het derde ei worden gelegd. Het blijft natuur, dus we moeten het afwachten. Moe heeft afgelopen nacht deels in de kast en deels op het rooster geslapen.
Ze is de hele morgen bezig in de kast en net na 12 uur zal het derde ei gelegd zijn. De eerste (zeer korte) glimp krijgen we pas een half uur later, maar in de middag bij de wissels zijn de drie eieren goed te zien. De valken zijn nu begonnen met het echte broeden - ze wisselen elkaar vrijwel direct af : de eieren zullen telkens maar kort onbedekt zijn.
Voorlopige prognose voor uitkomen eerste ei : rond 23 april.
<< eerste glimp van de drie eieren Moe komt voor de wissel >>
Zaterdag 22 maart : Moe heeft de nacht gebroed, en wordt al vroeg afgelost door Pa. Hij doet de hele morgen tot 14 uur dienst, terwijl Moe elders op de toren zit. Het is een warme lentedag.
Zondag 23 maart : Moe heeft weer standaard de nacht waargenomen, Pa komt 6.15 uur voor de eerste aflossing. Daarna wordt er regelmatig gewisseld, al doet Pa 's middags weer een lange periode.
Indien er nog een vierde ei komt zal dat waarschijnlijk vannacht gelegd worden.
Maandag 24 maart : Waarschijnlijk zo rond 5.15 uur wordt inderdaad het vierde ei gelegd. Alle eieren zijn goed te zien bij de wissel om zeven uur, als Pa haar roept voor het ontbijt en hij het broeden overneemt.
<< Moe met de vier eieren Pa met de vier eieren >>
Om negen uur komt Moe terug op het rooster, roept Pa naar buiten en er vindt nog even een paring plaats vóór ze de kast in gaat om verder te broeden. Hopelijk komt er dit jaar niet weer een vijfde ei (?) - dat zou dan woensdagnacht komen...
<< paring op het rooster....
Dinsdag 25 maart volgt een herhaling van maandag : moe roept Pa 's morgens van de eieren en er volgt een paring voordat zij de kast ingaat. Het is dit seizoen al de vierde paring die op de webcams is te zien, na jaren van geen enkele. In elk geval een teken dat er rust in de buurt is, maar ook dat Moe misschien nog rekening houdt met een vijfde ei.
Woensdag 26 maart : Vandaag geen paring meer op het rooster, wel wordt er op de dag regelmatig gewisseld. Mocht er (net als vorig jaar) nog een vijfde ei komen, zal dat vannacht gelegd worden - we wachten af.
Donderdagmorgen is het al snel duidelijk : er liggen nog steeds vier eieren - er zal dus dit jaar geen vijfde ei bijkomen.
Als er geen verstoringen zullen zijn volgen er nu een aantal saaie weken van broeden, met telkens kort op elkaar aansluitende wissels. Prognose uitkomen eerste ei : rond 24 april.
Begin april : warme lentedagen, maar met een oostenwind recht in de nestkast. Moe doet het merendeel van het broeden, Pa mag af en toe een uurtje op de eieren zitten.
Maandag 7 april wordt er een derde valk in de buurt gezien, maar die is blijkbaar (door Pa) weggejaagd.
<< Moe broedend >> Pa broedend
Half april : het broeden is de afgelopen weken (met koude nachten, maar zonnige dagen) rustig verder gegaan, met vooral Moe op de vier eieren. Ze zijn goed op elkaar ingespeeld en de wissels zijn vrijwel altijd erg vlot. Wel verschilt vaak het tijdstip van overnemen en de lengte van ieders beurt. Meestal zit Pa twee keer per dag één tot twee uur totdat Moe hem weer komt aflossen, maar woensdagavond 16 april kwam ze pas na ruim vijf uur terug.
Vanaf 15 april is het wat koeler, bewolkt en regenachtig - nog iets meer dan een week te gaan (prognose : 24 april). Het broeden gaat rustig verder, zoals de vorige weken.
Na de Pasen (20 en 21 april) wordt het spannend : vaak kunnen de valken al vroeg merken of er een ei op uitkomen staat. Maar het wachten is op de deukjes in het ei als het jonkie dat erin zit probeert om eruit te komen. Moe zal daar normaal niet bij helpen, maar wachten tot het jonkie zelf het ei op eigen kracht open breekt.
Woensdag 23 april blijft Moe de hele dag op de eieren zitten : Pa komt regelmatig voor de wissel, maar ze stuurt hem telkens weg. Zij wil er altijd zelf bij zijn als een ei uitkomt, dus blijkbaar verwacht ze dat het zeer binnenkort gaat gebeuren. Maar doordat ze op de eieren blijft zitten is het niet te zien of er al een ei "aangepikt" is van binnenuit, en op punt van uitkomen staat. Pas om 16.15 uur zijn alle vier eieren even zichtbaar, en lijkt er in eentje een putje zichtbaar. We moeten geduld hebben. 's Avonds om half tien (als Moe even in de hoek van de kast een poepje laat) zijn er nog steeds vier eieren te zien. Maar lang zal het niet meer duren.
Donderdag 24 april : lang verwacht, maar uiteindelijk rond 6 uur 's morgens is het eerste jonkie uit het ei gekropen. Moe laat het de eerste uren maar een klein beetje zien.
Meestal komen de volgende twee eieren binnen een dag na de eerste uit.
. << het eerste jonkie
Ook vandaag is Moe niet van de eieren te krijgen. Pa doet wel zijn best, en komt zelfs rond 13.45uur de kast in om haar naar buiten te sturen, maar tevergeefs : ze blijft zitten. Ze zit er nu vanaf dinsdag 17 uur, dus zo'n 45 uur achter elkaar ! Zonder iets te eten en met maar één keer ontlasting (in de hoek van de kast). Hopelijk zal ze zelf wat eten als ze straks het eerste jonkie moet voeren. Bij het ronddraaien van Moe is rond 13 uur een duidelijk pikgaatje in één van de eieren te zien.
Eindelijk om half drie lukt het Pa om Moe van de eieren te lokken en vliegt ze weg : hij mag nu even oppassen. Hij doet dat graag en daarbij krijgen we het jonkie met de drie eieren goed te zien. Na tien minuten komt Moe terug met een restprooi en verlaat Pa de kast. Het jonkie krijgt een paar hapjes en dan is het weer rusttijd. Er lijken twee eieren aangepikt, waarvan in eentje al beweging te zien is.
<< Pa komt voor de oppas Moe komt met de eerste voeding >>
Tegen half negen 's avonds is het tweede jonkie (nog nat, net uit het ei) zichtbaar als Moe in de hoek gaat eten en weer even voeren. Waarschijnlijk is het al een uur eerder uit het ei gekropen, want dan houdt Moe een stukje lege dop omhoog.
<< tweede jonkie
Misschien vanacht nog het derde jonkie ? Het vierde jonkie zal minstens een dag later komen.
Vrijdag 25 april : 's nachts om vier uur houdt Moe een halve lege dop omhoog : waarschijnlijk is dan net het derde jonkie uit het ei gekropen. We moeten wachten tot negen uur als Pa even in de kast komt kijken, en Moe naar een prooitje in de hoek loopt : dan zijn het laatste ei en drie hongerige jonkies zichtbaar. << Pa bezoekt het drietal
Dus zoals verwacht : de eerste drie valkjes komen meestal samen binnen een dag uit. Het vierde komt vaak één of twee dagen later, dus misschien pas zondagavond - we zullen het zien.
Kwart voor elf gaat Moe naar buiten om een prooirest te halen, en komt Pa een paar minuten (wat onwennig) oppassen.
Dit proces zal zich vanaf nu om de paar uur gaan herhalen en geeft ons dan telkens mooi de kans om de jonkies goed te zien.
Zaterdag 26 april (Koningsdag) : rond twaalf uur, als Moe even weg is en Pa komt oppassen krijgt hij zijn kans om even te voeren - iets wat hij heel graag doet, maar Moe eigenlijk niet toestaat. Hij vindt een prooirestje in de hoek en begint te voeren. Maar zodra hij Moe hoort aankomen vliegt hij snel weg, met achterlating van het prooitje. Dat wordt dan door Moe opgepakt en zij gaat (verder met) voeren. Daarna is het een paar uur siësta.
Pas kwart voor vijf gaat Moe weg en komt Pa oppassen. Hij zoekt eerst naar iets om te voeren, maar gaat daarna toch gewoon op de kuikens zitten om ze warm te houden. Het zichtbare ei heeft al een grote barst.
Dan een grote verrassing : om 18 uur, met Pa als oppas en goed zichtbaar voor de camera, barst het laatste ei open en komt het vierde jong nat en wel te voorschijn. Voor zover bekend is dit de eerste keer dat Pa de oppas heeft als er een kuiken uit het ei komt. Tien minuten later komt Moe binnen en die lijkt wat verbaasd om de lege doppen te zien. Pa gaat naar buiten. Het viertal is nu compleet : alle vier binnen drie dagen uit het ei - de laatste 38 uur na de derde.
<< Pa heeft oppas als vierde ei opent Moe komt binnen na uitkomen vierde ei >>
Om zeven uur haalt Moe wat te eten en gaat voeren - het nog wat natte kleintje is dan goed zichtbaar. Na tien minuten komt Pa door de achteringang ook even kijken. Hij probeert mee te voeren, maar de enige prooi beschikbaar is die van Moe en die geeft niets weg. Waarna Pa wat rusteloos op het rooster heen en weer loopt - hij zou zo graag meevoeren. Voor hem een gedenkwaardige dag : dit vierde jonkie is het veertigste dat hier op de toren uit het ei is gekropen, en hij is de vader van alle veertig. Om negen uur voert Moe nog wat met een restant prooitje en dan is het nachtrust.
<< Pa probeert mee te voeren
Zondag 27 april : Pa brengt al om zes uur ontbijt op het rooster, en om half acht en negen uur zelfs in de nestkast. Tussen de vier jonkies is echt verschil in grootte al niet meer te zien.
<< Pa komt met prooi in de kast
Om kwart over twee gebeurt iets vreemds als Pa met een prooi op het rooster komt (een paar minuten ervoor was hij nog jagend bij het station gezien). Hij gaat met de prooi de kast in en laat Moe opstaan om het over te nemen, maar dan gaat hij weer naar buiten en vliegt er mee weg. Moe blijft verbaasd achter en gaat uiteindelijk maar weer op de kuikens zitten. Het lijkt erop dat Pa probeert op deze manier zelf te kunnen voeren - hij doet dat namelijk heel graag en vorig jaar kreeg hij geen enkele kans van Moe.
Maandag 28 april : een erg warme, maar helaas ook een erg droevige dag. 's Morgens wordt er normaal gevoerd en opgepast. Dan rond 12.30 uur (net nadat Moe de oppas weer van Pa heeft overgenomen) blijkt één van de jonkies (waarschijnlijk de jongste) niet goed, en Moe probeert er wat aan te doen. Echter rond 13 uur valt het achterover met open bekje en maakt nog wat spastische bewegingen. Al na een paar minuten is er dan geen beweging meer in te zien en moeten we aannemen dat het dood is gegaan. Moe ziet het met lede ogen aan, en weet niet hoe verder te reageren. Dit is de eerste keer dat hier een jonkie in de nestkast overlijdt.
De werkelijke doodsoorzaak zal lastig te achterhalen zijn - mogelijk is het gestikt in iets, want het maakte af en toe hoestbewegingen.
<< Moe met het dode jonkie
Half vijf brengt Pa een prooitje in de kast, maar ziet waarschijnlijk niet wat er is gebeurd. Na het voeren laat Moe het dode jonkie wat apart liggen - ze doet geen poging om het warm te houden. Rond half zes besluit Moe om het dode jonkie op te ruimen : ze pikt er eerst nog hier en daar in, maar pakt het dan op en vliegt er mee weg. Een trieste gebeurtenis, maar ook dit is natuur.
<< Moe ruimt het dode jonkie op Moe vliegt met het dode jonkie weg >>
Dinsdag 29 april : We weten van vroeger dat Pa graag de jonkies voert, en vandaag krijgt hij even zijn zin. Als Moe 's morgens rond half acht even weg is komt hij met een prooitje in de nestkast, en begint hij de drie jonkies te voeren. Helaas voor hem komt al een paar minuten later Moe terug, en zij pakt dan zijn prooi af om zelf verder te voeren. Hij verlaat de nestkast, maar heeft er wel even van kunnen genieten.
's Middags heeft hij nog veel meer geluk, als hij de oppasbeurt heeft en Moe lang wegblijft. Hij gaat dan halverwege een prooitje halen, en krijgt zo de kans om een kwartier lang het hele prooitje te voeren, tot de jonkies geen trek meer hebben. Hij laat ze daarna een half uur alleen liggen, maar de temperatuur is nu rond de twintig graden, dus warm genoeg. Rond vier uur komt Moe binnen met een grote prooi - een duif waarschijnlijk. Grote kans dat ze vandaag voor het eerst weer zelf is gaan jagen. De jonkies hebben natuurlijk nu geen trek meer en met veel moeite weet ze de prooi weer terug op het rooster te krijgen om naar de voorraad te brengen.
Als ze daarna terug komt valt op dat ze de drie jonkies voortdurend met de snavel pikt, alsof ze vlooien aan het vangen is. Ook gisteren en vanmorgen deed ze dat, maar het was nooit eerder opgevallen. Onbekend waarom ze dit doet. Misschien last van okselvliegjes (of ander ongedierte) in de kast - dat komt wel vaker voor.
Woensdag 30 april : er wordt een warme zomerse dag verwacht. Pa brengt om 9.15 uur een vers ontbijt op het rooster.
De rest van de dag is nu routine : Pa brengt de prooien aan en Moe voert ze op aan de jonkies.
Donderdag 1 mei : het oudste jonkie is vandaag 1 week oud. Het is ieder jaar weer opvallend hoe snel de jonkies met veel eten en veel slapen groeien. Ze kunnen nu bij de voeding ook al aardig rechtop zitten - vaak netjes naast elkaar.
Pa krijgt 's morgens weer een mooie gelegenheid om een kwartiertje te voeden. Rond half één gaat een jonkie al apart zitten - niet meer warm tegen Moe aan. Het kan best, want het is een erg hete lentedag. Blijkbaar is er vandaag minder last van ongedierte, want Moe pikt vrijwel niet meer naar de jonkies.
's Avonds mag Pa opnieuw voeren als hij voor zijn oppasdienst met een prooitje aankomt. Maar helaas zitten de jonkies nog zo vol met al het eten dat ze vandaag hebben gehad dat hij er niet veel meer in krijgt.
Moe blijft tot tien uur op het rooster zitten voordat ze de kast ingaat. Ze past al niet meer echt over de jonkies, dus zit ze er maar naast.
Vrijdag 2 en zaterdag 3 mei : opnieuw een warme lentedag, en ook vandaag wordt er regelmatig een prooi door de jonkies naar binnen gewerkt. Moe laat ze al vaker een tijdlang alleen liggen - vanwege de warmte kan dat best. Wel zit Pa of Moe dan als oppas ergens in de buurt op de toren, maar onzichtbaar op de webcams. Waarschijnlijk gaat Moe nu ook weer jagen - alleen of vaak met Pa samen. Het aantal duiven dat slachtoffer wordt zal dan gaan stijgen
Vanaf zondag 4 mei een paar koele dagen, en Moe blijft meestal dicht in de buurt om de jonkies warm te houden. Pa zien we daarom vooral om prooi te brengen op het rooster, niet zo vaak meer voor oppas in de kast.
De jonkies krijgen nu al alles van de prooi gevoerd, dus ook de pootjes. Al valt het nog niet mee om die door een klein bekje naar binnen te krijgen. Moe houdt nog wel een oogje in het zeil of het goed gaat.
Wat erin gaat moet er ook weer uit (maar aan de andere kant) en de jonkies spuiten inmiddels al stevig en steeds hoger - binnenkort zullen er wel vlekken op de camera komen.
Donderdag 8 mei : vandaag zijn (of worden) de jonkies twee weken oud. Wat een enorme groei door veel eten en veel slapen. En dat gaat zo nog een paar weken door, tot ze veren gaan krijgen.
Vrijdag 9 mei : Moe zit 's nachts nog bij de jonkies in de nestkast, maar ze echt warm houden gaat niet meer - ze zijn te groot geworden. Overdag komt zij nu alleen in de kast om te voeren, de rest van de tijd moeten de jonkies het zelf uitzoeken. Dat doen ze vandaag o.a. door tegen de wand onder camera te kruipen, zodat ze vrijwel niet meer op de webcam te zien zijn.
Zaterdag 10 tot dinsdag 13 mei : weer warme dagen en de jonkies liggen het grootste deel van de dag alleen - wel vaak dicht op elkaar en onder de camera. 's Morgens komt er altijd al vroeg ontbijt, maar pas laat in de middag of avond komt het "echte" eten. Dat is nu dikwijls een duif - nu Moe ook weer kan jagen en er vijf snavels gevoed moeten worden vult dat het best. Tussendoor zijn dit jaar erg veel spreeuwen de klos. Pa krijgt ook af en toe de kans om met een prooitje in de nestkast te komen, maar vaak zitten de jonkies dan al vol van de maaltijd van Moe.
Donderdag 15 mei : de jonkies worden vandaag drie weken oud. De eerste veertjes worden zichtbaar, vooral aan het eind van de staart en in de vleugels. Er wordt al af en toe met de vleugeltjes geklapperd, maar dat gaat de komende weken serieuzer worden, als de jonkies hun echte verenpak krijgen. 's Nachts zit Moe niet meer in de kast, maar slaapt op het rooster.
Vrijdag 16 mei : als alles volgens planning gaat zullen de drie jonkies tussen 20 en 21 uur geringd worden. De ringen zijn bedoeld om de valken naderhand te kunnen identificeren als ze ergens worden aangetroffen en de ringen kunnen worden afgelezen. Beide poten krijgen een ring : de grootste is de kleurring (al is de kleur voor slechtvalken zilver), deze heeft drie grote letters, zodat die van grote afstand kan worden afgelezen. De andere ring bevat meer informatie en is van het Vogeltrekstation, dat de database van alle uitgegeven ringen bijhoudt.
Bij het ringen wordt elk valkje gewogen en de afmeting van klauw en vleugel bepaald. Aan de hand van tabellen is dan de leeftijd (in dagen) en het geslacht te bepalen. Het ringen gebeurt door een gecertificeerde ringer van de "Roofvogelwerkgroep Het Gooi en omstreken". Omdat het ringen buiten de nestkast plaatsvindt, is het niet op de webcams te zien. Een video met een samenvatting (en geluid !) is inmiddels op deze website te vinden ►► videos.
Het ringen is vlot verlopen (minder dan 20 minuten), onder toezicht van de rondvliegende (en roepende) Moe en wat verder weg Pa. Uit de tabellen bleken het twee vrouwtjes en één (iets kleiner) mannetje te zijn. Ze zagen er prima uit en waren goed doorvoed. Normaal is dat een mannetje wat sneller in zijn ontwikkeling gaat dan de wat grotere zusjes - zoals bij het krijgen van veren en in het verkennen van de omgeving. We gaan het zien
... meten ... ... wegen ... ... ringen ...
portretten van de hele familie
17 mei - 19 mei : de jonkies krijgen regelmatig verse spreeuwtjes te eten (die gaan in vijf minuten schoon op) of de grotere duiven. Daarmee zitten ze meestal pas na een half uur vol en gaat de rest naar de voorraad. Moe komt eigenlijk alleen nog voor het voeren in de kast, 's nachts slaapt ze op het rooster. Maandagmorgen krijgt Pa een kans om het tweede ontbijtje (een spreeuwtje) te voeren.
Tussen het dons worden de veren nu duidelijk zichtbaar - vooral in de vleugels. Daar wordt ook al druk mee geflapperd, maar het duurt nog wel een paar weken voor het serieus wordt.
De lens van de camera is inmiddels al aardig ondergepoept - hopelijk kunnen we de gebeurtenissen nog blijven volgen. Schoonmaken van de lens is nu niet meer mogelijk : na het ringen mag niemand meer bij de nestkast komen.
Dinsdag 20 mei : als Moe 's morgens met het tweede ontbijtje komt (een verse spreeuw), wordt het direct afgepakt. Ze doet nog een poging om het terug te pakken, maar laat het dan toch maar aan de jonkies. Die moeten nu leren hoe je zo'n prooi zelf plukt. En dat lukt ze al aardig : elk heeft een beurt en zelfs de grotere vleugelveren gaan naar binnen.
Woensdag 21 mei laten de jonkies zich weer gewoon door Moe voeren, wel probeert Moe nu vanaf het rooster te voeren, zodat ze wat afstand tot de opdringerige jonkies kan houden. Als zij dat 's avonds ook doet, springt er eentje in de balustrade (net als "Smallie" vorig jaar) : in de ruimte tussen nestkast en rooster. Het is een veilig "putje", en je staat vooraan bij het voeren. Als het jonkie genoeg gegeten heeft, klautert het weer veilig terug in de kast.
Donderdag 22 mei : vandaag worden de jonkies vier weken oud. Vandaag een mengsel van gevoerd worden vanaf het rooster en zelf de prooi plukken. Ze krijgen steeds meer veren, wat goed te zien is in de vleugels. Daar zal ook steeds meer mee geflapperd worden.
Zaterdag 24 mei : vanaf de middag eindelijk een regendag, toch worden er nog prooien aangevoerd en vanaf het rooster gevoerd. 's Avonds probeert ook Pa het, maar dan laat er eentje de hele prooi vallen. Pa duikt er direct achteraan en komt er even later weer mee aanvliegen - slechtvalken zijn niet voor niets de snelste vogels ter wereld.
Maandag 26 mei : de hele dag zitten de drie jonkies naar buiten te staren, maar pas tegen half zes 's middags durft de eerste de sprong naar het rooster te maken. Het is (zoals verwacht) het mannetje - die zijn in ontwikkeling altijd iets sneller en avontuurlijker dan de grotere vrouwtjes. Al gauw komt één van de ouders rondvliegen en hij volgt de bewegingen met zijn kopje. Ook worden de vleugels even getest - echt vliegen is er voorlopig nog niet bij : dat duurt nog wel minstens een week.
Na een uurtje klautert hij weer terug in de kast, net als Moe met een duif op het rooster komt. In de opwinding klimt dan één van de vrouwtjes op de rand van de achteringang, springt in de balustrade en verdwijnt via de sluipweg naar de omloop onder en achter de nestkast. Indien nodig wordt ze daar door de ouders gevoerd. Maar er is een trappetje en ze kan eventueel ook weer terug naar de nestkast. We zullen het zien.
Lang hoeven we niet te wachten, want als Moe rond kwart over zeven weer op het rooster komt, komt het zusje ook weer terug : het trappetje heeft dus gewerkt en de drie jonkies zijn weer samen in de kast.
Dinsdag 27 mei : een regenachtige, koele en winderige dag. Afgelopen nacht (na de duifmaaltijd van tien uur) heeft Moe op het rooster geslapen. Als het om om kwart over twee begint te regenen gaat ze in de kast zitten bij de jonkies. Kwart over vijf gaat ze naar buiten. De jonkies zijn nu vrijiwel net zo groot als de ouders. Het mannetje is te herkennen aan zijn kleinere gestalte en het vrijwel complete verenpak. De grotere vrouwtjes hebben nog veel dons tussen de veren.
Om 6.40 en 8.20 en 8.40 uur springt het mannetje weer op het rooster. Hij blijft daar telkens maar een paar minuten, kijkt wat rond en flappert wat met de vleugels. Bij de ontbijtjes van zeven en acht uur blijft hij toch veilig in de kast als er vanaf het rooster gevoerd wordt.
<< eerste op het rooster
Om twaalf, om één en om twee uur springt het manneke weer op het rooster om rond te kijken en wat te flapperen. Om twee uur gaat hij niet na een paar minuten alweer terug naar de kast, maar springt bij de achteruitgang in de balustrade. Hij zal dan ook direct naar de omloop achter de kast zijn gegaan om die ter verkennen, want vanaf straatniveau was hij toen niet zichtbaar. Pas om kwart voor drie is hij op de buitencamera weer in de balustrade te zien. Als er om drie uur eten wordt gebracht (een gierzwaluwtje), springt hij terug in de kast om zijn portie op te eisen. Een uur later weet hij ongezien door de anderen de prooi van Moe af te pakken en de kast in te slepen. Als de zusjes het na een tijdje door hebben, ontstaat een goedmoedig gevecht om de prooi, waarna ze alle drie wel wat te eten hebben.
's Avonds is er een urenlange zware regenbui, met Moe kletsnat op het rooster en de droge, maar hongerige jonkies in de kast. Pas na achten wordt het droger en een half uur later komt er een flinke prooi. Die wordt deels vanaf het rooster gevoerd, maar om sommige grotere stukken wordt onderling in de nestkast geruzied.
<< drie hongerige jonkies met bijna compleet verenpak Moe kletsnat op het rooster >>
Woensdag 28 mei : het manneke is weer op het rooster als Pa met een prooitje aankomt. Hij neemt het netjes over en gaat ermee de kast in. Daar eisen even later de zusjes hun deel op. Om half negen gaat hij weer het rooster op en al gauw springt hij dan in de balustrade en gaat de omloop op, achter de nestkast. Een kwartier later is hij al weer terug in de kast. Later klimt hij regelmatig op het rooster om naar de regen te kijken.
Als er rond half twee Moe met eten komt verdwijnt één van de zusjes via de balustrade naar de omloop. Pas zo'n twee uur later komt ze weer in beeld op de buitencamera. Ze klautert dan tot schrik van de kijkers op het smalle schuine randje, dat net onder de omloop om de hele toren heen loopt. Daar is de afgelopen jaren al menig valkje vanaf gevallen, maar het heeft blijkbaar een enorme aantrekkingskracht op de jonge valkjes... Ze is niet bang en zit er rustig zichzelf te poetsen, met haar broertje boven zich op het rooster. Het andere zusje zit veilig in de nestkast - die is blijkbaar nog niet zo avontuurlijk. Moe houdt van een kolom op de tweede omloop de jonkies in de gaten.
<< broer op rooster, zus op smal randje
Omdat het "takken" nu is begonnen (de valkjes verkennen de omgeving van de nestkast), is vanaf vandaag de hele tweede omloop afgesloten voor toeristen. Pas als alle valkjes goed kunnen vliegen gaat die omloop weer open.
Het zusje op het randje ziet 's avonds geen kans om door één van de openingen in de balustrade terug op de omloop te springen. Uiteindelijk verdwijnt ze om de hoek naar de pleinkant.
Donderdag 29 mei : vandaag zijn of worden de valkjes vijf weken oud. Moe heeft een deel van de nacht op het rooster geslapen, met het broertje en één zusje in de nestkast. Onbekend waar het zusje op het randje heeft geslapen - het is van vorige jaren bekend dat jonkies veilig op het randje kunnen geslapen.
Om half negen blijkt dat ze er inderdaad in de nacht niet afgevallen is, want dan verschijnt ze weer op het hoekje. Ze loopt richting camera, terwijl Moe op het rooster boven haar de andere twee jonkies voert. Een kwartiertje later weet ze gelukkig veilig terug op de omloop te fladderen. Ze blijft buiten beeld, terwijl broertje en zusje de morgen slapend en knuffelend doorbrengen. Net als Moe na twaalven met een prooi komt gaat broertje ook de omloop op, en wordt het zusje in de kast in alle rust in haar eentje vanaf het rooster gevoerd.
Vanaf straatniveau zijn om kwart voor twee er vier valken zichtbaar : het broertje op het rooster, en bij het traptorentje zit het zusje in de balustrade. Er vlak boven op een kolom zit Moe als oppas en Pa zit op zijn vaste plekje hoog op de toren. Via de webcam is te zien dat het andere zusje nog steeds in de kast zit.
<< broertje op rooster zusje in balustrade >>
Tegen half vier brengt Pa een prooitje op het rooster, dat direct door Moe wordt overgenomen. Op het geroep van de jonkies komt het zusje van de omloop eindelijk weer terug in de kast om haar deel op te eisen. Ze hoeft alleen met haar zusje te ruziën, want broertje heeft blijkbaar geen honger en gaat naar het rooster. Nu zijn alle drie jonkies weer terug bij de nestkast. Ze brengen er de rest van de middag knuffelend en slapend door.
's Avonds zorgt broertje dat hij op het rooster is telkens als er prooi wordt aangevoerd. HIj neemt het dan over en sleept het de nestkast in. Soms geeft hij het af aan de zusjes - zoals hij later bij de aanvoer van prooien voor zijn vrouwtje zal moeten doen. De zusjes krijgen genoeg eten, want als Pa om tien uur nog met een prooitje komt, blijven ze lekker liggen.
Vrijdag 30 mei : de drie jonkies hebben de nacht samen slapend in de kast doorgebracht. 's Morgens kijkt broertje op het rooster uit naar het onbijt. Er komen verschillende kleine prooitjes (meestal gierzwaluwen). De twee zusjes blijven vandaag in de nestkast zitten - nog geen verdere avonturen op de omloop of het smalle randje.
Als 's avonds eten op het rooster wordt gebracht gaat het aktieve zusje bij broertje op het rooster om mee te eten. Het zusje dat nog niet uit de kast is geweest, rent dan hongerig en radeloos heen en weer, en probeert via de achteringang bij het eten te komen. Maar ze staat dan achter Moe die haar niet ziet en dus niet voert. Tenslotte verdwijnt ze naar de omloop en wordt voor de nacht niet meer gezien. Moe komt op het rooster zitten, met ander zusje en broertje slapend in de kast.
Zaterdag 31 mei : 's morgens veel wisselingen en lastig te achterhalen wie waar is : broertje gaat al snel op het rooster en springt dan naar de omloop (waar het zusje van gisteravond nog zit). Dat zusje komt even later weer terug in de kast. Het andere zusje zit een tijdje op het rooster, en verdwijnt dan naar de omloop - waar broertje nog zit. Die komt een uurtje later weer terug in de kast en zit op het rooster als Pa met een prooitje komt. Het zusje in de kast is hongerig en rent heen en weer, maar durft nog steeds niet op het rooster. Uiteindelijk verdwijnt ze net als gisteravond naar de omloop (waar haar zusje nog zit). Broertje heeft dan de hele prooi voor zichzelf. HIj blijft nog op het rooster tot één uur, en verdwijnt dan ook naar de omloop. Op beide webcams is nu dus geen valkje meer te zien.
's Middags rond kwart voor vijf fladdert het broertje vanaf de omloop op het smalle randje. Hij drentelt langzaam richting plein en verdwijnt daar om de hoek. Daarna is er weer rust, tot Moe rond kwart over zes met een duif op het rooster komt. Daar komen de drie jonkies van verschillende kanten wel op af. Het zusje in de kast wordt als eerste gevoerd, en daarna het tweede zusje dat bij Moe op het rooster springt. Broertje snapt pas na een tijdje dat je van het randje eerst op de omloop moet springen om bij het rooster te kunnen komen. Als broertje bij Moe komt laat hij een restje vallen, waar Moe direct achteraan duikt. Helaas had ze de prooi ook nog vast dus ook die gaat naar beneden. Naderhand brengt ze eerst het restje en later het restant van de duif. Broertje weet er wel raad mee, en sleept zelfs uiteindelijk het restant in de balustrade/de omloop. Alledrie hebben ze goed te eten gehad.
Als broertje vanuit de balustrade naar het rooster vliegt/springt, verdwijnt het zusje van het rooster naar de omloop. Na drie kwartier komt ze terug in de kast bij haar zus, en samen gaan ze liggen slapen. Broertje gaat na stevige vliegoefeningen op het rooster weer naar de omloop en al snel naar het smalle randje. Daar blijft hij vlakbij het rooster zitten, waarop Moe de nacht doorbrengt.
Zondag 1 juni : broertje heeft op het smalle randje geslapen en huppelt 's morgens naar de pleinkant. Half zeven komt er ontbijt en om zeven uur alweer. De jonkies weten nu de weg en ze krijgen allemaal wel genoeg te eten. Het zusje dat nog niet op het rooster durfde is er nu toch opgestapt, zodat ze vanaf negen uur alle drie op het rooster staan te kijken naar de af en toe rondvliegende ouders. Pa brengt nog een prooitje maar laat het vallen bij de overgave, zodat hij er weer achteraan moet duiken - het komt even later alsnog veilig aan.
's Middags wordt een complete duif afgegeven aan het zusje op het rooster. Die sleept hem de kast in en begint aan de klus om hem te plukken. Pas een kwartier later komt broertje helpen en gaat zij slapen. Als hij het een half uur later opgeeft gaat zusje nog weer even verder. Ze wordt dan al snel bijgestaan door het zusje van de omloop, die ook wel honger heeft. Uiteindelijk hebben ze alle drie flink hun best gedaan om te plukken en terecht een vol buikje.
Rond zeven uur zit één zusje in de kast en het andere met broertje op het rooster. Er komt nog een avondsnack, maar die gaat niet meer op en blijft op het rooster liggen.
Maandag 2 juni : de zusjes hebben weer in de nestkast geslapen, en broertje op het smalle randje. De prooirest op het rooster wordt door Moe als ontbijt aan één van de zusjes gevoerd, en later komt broertje de rest oppeuzelen. Om half acht brengt pa een prooitje, maar laat het bij de overdracht vallen en duikt er direct achteraan. Moe die hoger op de toren zat duikt met hem mee. Een zusje en broertje verdwijnen na het eten in de loop van de morgen vanaf het rooster naar de omloop. Het stille zusje blijft nog lang op het rooster zitten, maar gaat na twaalven ook naar de omloop.
's Middags is er af en toe wat op de webcams te zien, maar vaak liggen de jonkies op de omloop te slapen. Rond half vijf zitten ze weer een tijdje samen op het rooster. Tegen vijf uur gaat het broertje via het smalle randje richting plein., de twee zusjes blijven op het rooster zitten. Het wordt nu langzamerhand tijd dat er eentje op de vleugels gaat, maar het tijdstip is altijd een verrassing.
Dinsdag 3 juni : gelukkig laat broertje ons niet lang wachten op die verrassing : om 7.38 (na stevige vliegoefeningen) vliegt hij als eerste met overtuiging weg van het rooster. De start zag er goed uit, maar we moeten nog even wachten op zijn terugkeer. Soms lukt het de eerste keer nog niet om terug te keren naar de goede hoogte en landen ze op een dak of op straat. In dat geval worden ze door de Dierenambulance weer teruggeplaatst op de tweede omloop, voor een volgende poging.
<<<broertje vliegt weg
Maar het gaat deze keer goed : om half tien is hij al weer even op het smalle randje te zien, en vliegt na een fladderend aanloopje langs zijn zus op het rooster.
De afgelopen nacht heeft broertje weer op het randje geslapen, één zusje in de nestkast en de andere ergens op de omloop. Er is gisteravond geen eten gebracht en ook het ontbijt is laat. Vaak zijn dat de tekenen dat de ouders proberen de jonkies over te halen om de eerste vliegpogingen te gaan doen. Toch brengt Pa rond twaalf uur nog een klein prooitje voor het zusje op het rooster (en waarschijnlijk ongezien ook bij het zusje ergens op de omloop).
Bij controle om elf uur vanaf straatniveau zit broertje hoog op de toren, bij de derde omloop. Hij kan dus al heel goed hoogte maken. Over zijn vliegkunst hoeven we ons dus geen zorgen te maken.
Helaas bleek die conclusie iets te voorbarig : rond half drie werd hij op straat aan de grachtkant aan de voet van de toren gevonden. Door omwonenden werd al snel het slechtvalkenteam gewaarschuwd, en zij brachten hem direct terug naar de tweede omloop. Een mooie gelegenheid om hem van dichtbij te bewonderen !
<< broertje op straat en weer terug op de tweede omloop >>
Gelukkig is hij na dit avontuur al snel weer terug te zien op de webcams - op randje en rooster, maar niet meer vliegend. Om half zeven komt Pa met prooitje op het rooster, maar hij vindt niemand die het wil aannemen. Daarna wordt het door Moe overgenomen en net als Pa wegvliegt, tuimelt broertje bij de camera uit de balustrade. Het is dan een tijdje onbekend of hij echt weer op straat is gevallen, of dat hij toch op tijd de vleugels heeft uitgeslagen. Het laatste blijkt gelukkig het geval als hij een uurtje later op het schuine randje verschijnt en naar het rooster vliegt : alle drie jonkies zijn weer terecht en zitten bij elkaar op het rooster. Broertje gaat uiteindelijk weer op het smalle randje zitten slapen en de zusjes slapen samen in de nestkast.
Woensdag 4 juni : Broertje op het smalle randje verdwijnt al vroeg om de hoek bij het plein, en de zusjes komen dan op het rooster zitten. Als kwart voor acht één van de ouders op de balustrade bij de camera landt, haasten de zusjes zich naar de omloop. Even later vliegt broertje uit de balustrade naar het rooster om nat te worden van de motregen - en om te oefenen wat hij later nog jaren zal doen : beetje zitten, slapen en om zich heen kijken..... Hij verdwijnt later naar de omloop.
Om half elf springt hij eerst uit de balustrade naar het rooster en vliegt even later vanaf het rooster langs de camera. Blijkbaar een rondje rond de toren want hij is vlak daarna (vaag) vliegend boven de binnenstad te zien. De ouders brengen nu prooi naar de omloop - meestal vlakbij de buitencamera (maar niet zichtbaar).
Een deel van de dag is geen van de jonkies zichtbaar, maar eind van de middag komen de zusjes weer naar het rooster. Ook broertje komt (kwart over zeven, net als het beeld zwart is) vliegend terug om dan met z'n driën op het eten te wachten. Hij is vandaag al op de Sint-Joriskerk gezien, dus heeft al een stuk over de binnenstad gevlogen. Vliegen gaat goed, maar landen moet nog meer geoefend worden.
's Avonds laat vliegt hij een paar keer van randje naar rooster heen en weer, om telkens even met zijn zusje te knuffelen : ze raken elkaar aan met snaveltjes en pootjes. De zusjes slapen weer samen in de nestkast, broertje ergens op het randje.
Donderdag 5 juni : vandaag zijn of worden de jonkies zes weken oud. Pa brengt kwart voor acht ontbijt bij de zusjes op het rooster. Het valt weer, zodat hij erachter aan moet duiken. Broertje is nog niet gezien, maar zal elders zijn ontbijt wel krijgen. De twee zussen brengen de dag door met af en toe wat te eten krijgen, eten in de nestkast en slapen op de omloop of op het rooster. Wel doen ze nu wat meer vliegoefeningen, vooral als Pa of Moe in de buurt is. Ook laten ze zich doornat regenen als er een bui losbarst. Het is bekend dat slechtvalken van water houden en zelfs graag een bad nemen.
Broertje komt pas half zes in beeld : hij vliegt van het smalle randje bij het plein naar het rooster om met beide zusjes even te knuffelen (elkaar met de snaveltjes aan te raken). Een paar minuten later vliegt hij al weer weg.
Kwart over zeven heeft hij nog een verrassing voor de zusjes : hij vliegt eerst boven ze zodat ze hun kopjes bijna los draaien door naar hem te kijken, en dan landt hij als een baksteen tussen hen in. Na wat geknuffel vliegt hij al snel weer weg. Een half uur later komen Pa en Moe op het rooster met een prooitje, maar niemand is thuis, dus ze nemen het weer mee. 's Nachts slapen de zusjes weer in de nestkast, en broertje onder de camera op het smalle randje - ondanks de regen.
<< slapen in de nestkast
Vrijdag 6 juni : broertje huppelt al vroeg naar de hoek van het plein en verdwijnt daar uit het zicht - hij wordt niet meer gezien. De zusjes verdelen de tijd tussen nestkast, rooster en omloop en krijgen tussendoor af en toe een prooitje. Met de siësta liggen ze in de nestkast te slapen. Het is vandaag een winderige dag, dus geen goed tijdstip voor een eerste testvlucht. Later op de middag gaat het stevig regenen - één zusje verdwijnt/schuilt in de nestkast, de ander geniet van de regen op het rooster.
<< broertje vliegt langs
Kwart voor zes komt plotseling broertje langs vliegen en gaat op het smalle randje zitten. Na een half uurtje vliegt hij weer weg. De zusjes wachten op eten... Wat later komt hij er ook weer bij, maar er komt niets. Hj gaat naar zijn slaapplekje op de rand en de zusjes slapen weer in de nestkast.
Zaterdag 7 juni : broertje gaat al vroeg richting plein, en vliegt wat later weg. Tegen negen uur komt Pa met een prooitje, maar de zusjes zitten op het rooster te slapen en horen/zien hem niet aankomen. Hij vliegt dan langs en brengt het ontbijt wat later alsnog op het rooster. Het wordt direct de nestkast ingesleept. Ondanks de regen wordt er door de zusjes wel druk geflapperd op het rooster - ze zijn nu wel toe aan de eerste vliegpogingen. De ouders proberen ze te lokken, maar ze durven nog niet. Tegen achten (de zusjes zitten al uren ergens op de omloop) komt broertje even langs, maar hij vliegt al gauw weer weg.
Zondag 8 juni (Pinksteren) : weer een regendag, maar desondanks besluiten beide zusjes om vandaag hun eerste vlucht te maken : rond half negen vliegt de eerste weg. De ander gaat even de omloop op, maar komt terug en een kwartiertje later vliegt de tweede (>>> zie opmerkingen bij 10 juni). Beide vliegen vrijwel horizontaal weg, het ziet er goed uit. Net na negen uur komt er al één zusje achteloos uit de balustrade stappen - die heeft haar eerste vlucht prima afgerond. Het wachten is nu tot de tweede zich laat zien.
<< eerste zusje vliegt tweede (?) zusje vliegt >>
Broertje (die onder het rooster op het randje heeft geslapen) ging al rond vijf uur richting plein. Van straatniveau zijn om half elf een zusje en broertje vliegend te zien, en tegen twaalf uur komt het tweede zusje van de omloop op het rooster bij het eerste zusje : beide zijn weer terug. Door de regenbuien blijven de zusjes op het rooster, en gaan af en toe naar de omloop of in de nestkast. Waarschijnlijk is er eten op de omloop gebracht.
Pas kwart voor vijf vliegt er weer eentje weg van het rooster, nagekeken door de ander. Een kwartier later landt broertje op het rooster bij de overgebleven zus. De Dierenambulance kreeg inmiddels een melding dat vliegend zusje in een tuin was beland, maar weer was weggevlogen. Later werd ze op een dak gezien, maar ze weet gelukkig op eigen kracht weer terug naar de tweede omloop te keren. Ze zit dan op het smalle randje, onder haar zus op het rooster. Later komt ook broertje er nog bij dus uiteindelijk zitten rond negen uur ze weer alledrie op het rooster. Leuk om te zien dat drie koppies tegelijk draaien bij het volgen van de langsvliegende ouders. Als er een prooitje komt, pikt broertje het snel in en vliegt er mee weg. UIteindelijk slaapt één zusje in de nestkast en de ander op het rooster. Broertje is niet op de webcams te zien.
Maandag 9 juni : De twee zusjes zitten 's morgens lang op het rooster en gaan vaak naar de omloop. Vanaf half negen is er telkens nog maar één zusje op de webcams te zien. Vanaf straatniveau is om tien uur broertje zichtbaar, boven op de balustrade aan de pleinkant - kijkend naar het dan nog stille plein. Moe zit hoog boven hem onder een waterspuwer.
De rest van de dag is het stil : er worden (op de webcams) geen prooitjes gebracht, en alleen één zusje zit af en toe op het rooster. Hoewel ze soms flink flappert en het dan lijkt of ze weg zal vliegen, gebeurt dat niet.
Pas tegen negen uur komt er onverwachts nog actie : Moe komt met een grote prooi op het rooster - waarschijnlijk een witte duif. Zusje reageert kalm en probeert de prooi niet af te nemen, maar laat zich nog rustig voeren als een klein jonkie. Na een paar minuten komt plotseling broertje aanvliegen, duikt op de prooi en steelt die uit Moe's klauwen. Hij heeft het niet goed vast en prooi, broertje en Moe vallen tegelijk naaar beneden, zusje verbouwereerd en hongerig achterlatend. Wat later komt Pa met de troostprijs : een klein prooirestje.
Dinsdag 10 juni : Zusje heeft de nacht zittend en liggend slapend op het rooster doorgebracht. 's Morgens gaat ze een paar keer naar de omloop, en komt terug om vliegoefeningen te doen. Ze verdwijnt een tijdje naar de omloop, maar zit in de regen op het rooster als Pa een prooitje brengt. Het valt bij de overdracht, dus Pa moet duiken en komt even later weer terug. Ze neemt het veilig de nestkast in. Kwart voor twaalf komt het andere zusje weer eens in beeld, als ze over het smalle randje loopt, onder haar zusje op het rooster door.
situatie om drie uur : broertje op balustrade, zusje op rooster en Moe op SInt-Joriskerk
Eindelijk, om kwart over drie, vliegt het zusje (na veel oefengeklapper) weg van het rooster. Even later landt een valk op de eerste omloop onder de nestkast - niet zeker of dit dezelfde is. Ze heeft nu in elk geval met zekerheid gevlogen. De eerste keer (twee dagen geleden) zou het misschien ook het andere zusje geweest kunnen zijn, die na haar eerste vlucht via de omloop snel weer naar het rooster zou zijn gekomen en dan direct een tweede vlucht gemaakt zou hebben. Die mogelijkheid is niet met zekerheid te bevestigen of te ontkennen. Dit keer is er geen twijfel meer mogelijk - alle drie jonkies hebben gevlogen.
Nu ook het laatste valkje met zekerheid op de vleugels is, zal Pa (zoals elk jaar) binnenkort de familie verhuizen van de toren naar de hoge kantoren bij de spoorbaan. Daar krijgen de jonkies van de ouders hun vlieglessen en leren ze hoe ze moeten jagen. Als ze dat zelfstandig kunnen, zullen ze (meestal elk apart) uit de regio vertrekken. Ze zullen dus vanaf nu nog maar weinig op de webcams te zien zijn.
Maar het zusje krijgt er vandaag nog niet genoeg van : ze komt 's avonds een paar keer van de omloop naar het rooster om dan weer heerlijk weg te vliegen. Later komt broertje aanvliegen om op zijn oude plekje (onder de camera) op het smalle randje te slapen.
Woensdag 11 juni : broertje heeft gezelschap gehad van Moe, die de nacht op het rooster heeft geslapen. Hij vliegt al vroeg weg. Moe inspecteert de nestkast en vliegt dan ook weg. De zusjes hebben blijkbaar elders op de toren geslapen. 's Morgens komt een paar keer een zusje van de omloop naar het rooster, zit er een paar minuten te kijken en vliegt dat weer weg. Om kwart over tien gebeurt dat weer, maar dat zou broertje kunnen zijn. Hij/zij gaat na een half uurtje terug naar de omloop. De rest van de (zonnige) dag gebeurt er weinig op de webcams. Als je geluk hebt zijn vanaf straatniveau wat vliegactiviteiten te zien. 's Avonds gaat weer een zusje een tijdje op het rooster zitten, een ander valkje vliegt dan vlak langs haar heen.
Donderdag 12 juni : de jonkies zijn vandaag zeven weken oud. Eén zusje heeft afgelopen nacht op het rooster geslapen en vliegt vroeg weg.
Zichtbaar vanaf straatniveau om 11.45 : eentje op hoekkolom tweede omloop pleinkant, eentje op lage hoek grachtkant. Later zijn er twee zichtbaar op de balustrade stadhuiskant - dit kunnen dezelfde twee geweest zijn.
Vanaf straatniveau 17.45 : eentje flapperend op de lage hoek stadhuiskant, een ander (broertje ?) zat/lag op de balustrade bij het traptorentje. Zusje vloog al roepend van de lage hoek stadhuiskant naar de lage hoek pleinkant, waar haar zusje blijkbaar ook al zat. Beide ouders waren hoog boven de toren aan het jagen. Dus alle vijf tegelijk in beeld.
Vrijdag 13 juni : een zeer warme dag (dertig graden). Afgelopen nacht was er niets op de webcams te zien - ze sliepen allemaal elders. Om elf uur vanaf straatniveau : twee die wel hoorbaar, maar lastig zichtbaar waren -beide zaten in elk geval te peuzelen. Moe zat op het kruis van de Sint-Joriskerk.
Zaterdag 14 juni : Moe heeft afgelopen nacht op het rooster geslapen, de andere valken sliepen buiten het zicht van de camera's. 's Morgens komt Pa nog de kast inspecteren, verder valt er weinig te zien.
Om elf uur van straatniveau : Moe op de Sint-Joriskerk, één zusje op een lage hoek grachtkant, en eentje op de balustrade tweede omloop bij de VVV. Waarschijnlijk te warm om voor de lol te vliegen.
Maar 's avonds wordt gezien dat de jonkies wel degelijk met elkaar kunnen spelen, door al gillend achter elkaar aan te gaan en te proberen elkaar al vliegend met de poten aan te raken - "tikkertje spelen". Het duurt meestal maar kort, dus je moet geluk hebben om het te zien (en te horen).
Ook zondagavond wordt het gezien - dat betekent dat alle valkjes goed kunnen vliegen en dat de tweede omloop die afgesloten was voor toeristen, maandag weer open kan.
Maandag 16 juni : gisteren en afgelopen nacht waren er geen valken op de webcams te zien. Ook vanaf straatniveau was weinig te zien. Vandaag om twee uur zat Moe op de trans van de Sint-Joriskerk en kwam even voor een bezoeker een waarschuwend rondje om de OLV-toren vliegen, Pa zat op kantoor Arcadis bij het spoor en op een hoek van het hoge dak van het Stadhuis zat een jonkie. Om half zes zaten er twee jonkies op het dak van het Stadhuis, en zo te horen hadden ze wel trek. Een paar uur later werden ze alledrie op het Stadhuis gezien. De jaarlijkse verhuizing van de toren/binnenstad naar de hoge kantoren langs het spoor richting station lijkt te zijn begonnen.
Dinsdag 17 juni : 's middags worden de twee zusjes al spelend gezien tussen Stadhuis en de antenne bij het politiebureau. Spelen is altijd een spectaculair gezicht - ze proberen elkaar met de poten te raken ("tikkertje") - maar het duurt helaas meestal niet meer dan een paar minuten. Ze gaan de goede kant op.
Woensdag 18 juni zit er 's morgens (om half tien) en 's middags (om twee uur) een valkje op de antenne. Zo te zien lijkt broertje het als zijn vaste stekkie te claimen. Op een elektrokast eronder zat een zusje - die vloog weg richting binnenstad. Op FrieslandCampina (Stationsplein) zat Moe. Vanaf vier uur zit Pa een tijd op het rooster.
Tussendoor worden de jonkies geleerd om prooi over te nemen, en om zelf te gaan jagen. Dat proces duurt gewoonlijk een paar weken, waarna ze uit de regio zullen vertrekken.
Donderdag 19 juni : de valkjes zijn nu acht weken oud. Om 11 uur zit broertje weer op de antenne, verder geen valk(je) te vinden. Om 17.30 zit Moe weer op de FrieslandCampina (Stationsplein), verder geen valk(je) te vinden.
's Avonds komt Pa weer een tijdlang op het rooster zitten en graaft zelfs al weer een nieuwe diepe kuil... Moe zit dan nog op de FrieslandCampina en een jonkie vliegt van de antenne weg. Waar zitten die twee andere jonkies ??
Vrijdag 20 juni : weinig waarnemingen vandaag : een warme dag. Rond half zes zat (zo te zien) broertje op het kruis van de OLV-toren, en op een waterspuwer zat een zusje - die vloog weg naar het zuidoosten. Later op de avond werden bij de antenne bij het politiebureau de drie jonkies gezien, maar ook die vlogen weg.
Zaterdag 21 juni : een lange en hete dag. Tot nu toe is de meeste activiteit van de jonkies gezien tussen binnenstad en de antenne; nog niet verder richting station. Ook vandaag zaten er 's morgens twee of drie op de antenne. Maar tegen half twee wordt een jonkie vliegend gezien bij de Berkenweg. Die landde al krijsend op de dakrand van FrieslandCampina (kant Berkenweg), terwijl een ouder hoog erboven rondjes vloog. Omwonenden vertelden dat er de vorige dag prooioverdracht was geweest. Dus blijkbaar is het vandaag niet de eerste keer dat er hier eentje zit.
<< alle drie op de antenne eentje vloog daarna naar FrieslandCampina >>
Zondag 22 juni : inderdaad blijken de jonkies de kantoren langs de Berkenweg te gebruiken. Om half twaalf zaten er twee op het tweede kantoor : eentje op de dakrand, de ander kroop langs een hoge vensterbank, maar vloog al snel weg (ging vergeefs achter een passerende duif aan). Op de antenne bij het politiebureau zat er ook eentje (waarschijnlijk broertje), maar geen drie tegelijk gezien. Moe kwam om tien uur een poosje op het rooster zitten.
<< op de dakrand en vensterbank tweede kantoor Berkenweg op de antenne >>
Om half vijf zat er weer een jonkie in de vensterbank van het tweede kantoor langs de Berkenweg, de twee anderen zaten er tegenover op de dakrand van FrieslandCampina.
Maandag 23 juni : vandaag zijn de jonkies niet gezien, hoewel tweemaal is gezocht op de plekken waar ze gebruikelijk te vinden zijn. Ze hebben dit jaar blijkbaar nieuwe plekjes gevonden.
Dinsdag 24 juni : 's morgens weer geen valkje te vinden, alleen Moe op de Sint-Joriskerk. Om 14.10 zijn op de webcams Pa en Moe te zien, die vijf minuten lang samen in de nestkast "kletsen".
Om half zes zit een jonkie op de dakrand van kantoor KPN, richting station te kijken. Een ander zit dan op een kast van de antenne bij het politiebureau. De derde niet gezien. Om half tien zat er nog eentje op de hoek dakrand FrieslandCampina (Berkenweg) en vloog toen weg.
Woensdag 25 juni : Pa al vroeg even in de kast en op het rooster. Jonkies af en toe gezien op dakrand FrieslandCampina (Berkenweg). Dit jaar opvallend weinig "spelen" van de jonkies gezien.
Donderdag 26 juni : vandaag zijn de jonkies negen weken oud, maar ze worden niet gezien. Om half zes zit een ouder op de letters FrieslandCampina.
Om kwart voor tien krijgt een schreeuwend jonkie een prooi van (waarschijnlijk) Pa, op de dakrand van FrieslandCampina (Berkenweg). Het jonkie moet wachten tot Pa uitgeplukt is en dan wordt er heel even rondgevlogen - waarschijnlijk prooioverdracht in de lucht (maar achter het gebouw).
Vrijdag 27 juni : om half acht wordt natte Moe achtervolgd door een nat en hongerig jonkie op het rooster. Moe vlucht even in de nestkast maar weet al snel te ontsnappen... Om half tien komt Pa ook heel even in de kast.
Om half drie zit (waarschijnlijk) Pa op KPN, en (waarschijnlijk) Moe op Eempolis. Een jonkie landt even roepend bij Moe en begint dan als een soort "jachtproef" cirkelend boven de spoorbaan te stijgen, en verdwijnt uiteindelijk uit het zicht - hoog boven de Kersenbaan.
Zaterdag 28 juni : geen valkjes gezien, maar om 14.15 zat er eentje op dakrand FrieslandCampina (Berkenweg). Om 17.30 blijken er daar dan twee jonkies te zitten, die al gauw achter een passerende derde aangaan. Niet te zien of dat die derde valk een jonkie was of één van de ouders. Een half uur later zitten er weer twee jonkies op de dakrand van FC.
Zondag 29 juni : overdag geen waarnemingen (warme dag), maar om 17.30 zit één van de ouders op ex-Akzo - verder geen andere valken kunnen vinden. Om 18.15 zijn beide ouders even via de webcam op het rooster te zien. Er is dan een hik in het beeld en daarna zit er een jonkie. Om 19.30 zit een valk te peuzelen op hoek dakrand KPN.
Maandag 30 juni : alweer een warme dag. Om 9.45 zit er een jonkie op de N van KPN, en eentje op de antenne. Eén van de ouders zit dan op ex-Akzo. Om 10.30 is de situatie niet veranderd.
Om 17.45 zit (waarschijnlijk) Pa op de KPN te puffen in de hitte (30 graden).
Om 21.00 zit een jonkie op de dakrand van FrieslandCampina (Berkenweg). Om 22.00 zit er ook nog een jonkie op de dakrand van het tweede kantoor Berkenweg. Ze vliegen niet tegelijk maar wel vlak achter elkaar rond 22.15 weg, zonder te roepen en in verschillende richtingen. Even daarna zit er een valk op dakrand KPN.
Dinsdag 1 juli : een zeer hete dag (boven 30 graden). Om 9.45 zat er een valk op frame ex-Akzo en een ander er vlakbij op een hoge vensterbank (misschien een jonkie). Op de antenne bij het politiebureau zat een jonkie.
Door de warmte vandaag geen verdere waarnemingen, maar 22.15 zat er een jonkie op een hoek van een vensterbank van het tweede kantoor langs de Berkenweg.
Woensdag 2 juli : weer een hete dag. 's Morgens is op de webcam Pa te zien die een paar uur op het rooster zit. Als hij eindelijk wegvliegt keert hij al snel terug en verdwijnt in de balustrade. Vanaf straatniveau is om 10.30 een valk (Pa of Moe) te zien op KPN, de andere gebruikelijke zitlocaties zijn leeg.
Op de webcam is Pa vanaf 17.15 op het rooster te zien. Hij heeft dan even de nestkast geinspecteerd. Hij vliegt rond half zes weg, maar komt tien minuten later terug, gevolgd door Moe. Samen hebben ze een minuten lang gesprek in de kast tot Pa "ontsnapt". Moe zit daarna op het rooster tot circa 18.40 als een jonkie op het schuine randje vliegt (waarschijnlijk broertje). Ze gaat dan even de kast in, maar vliegt al snel weg, gevolgt door het krijsende jonkie.
Donderdag 3 juli : de jonkies worden vandaag tien weken oud. De hitte is weg en op de webcams is al vroeg actie te zien. Om kwart voor zes vliegt Pa in de balustrade en flappert dan op het smalle randje - daar zit hij maar zelden. Na een kwartier vliegt hij weer weg. En om kwart over zeven komt Pa op het rooster, maar vertrekt gelijk want broertje komt ook, en die gaat op het rooster zitten. Pa vliegt dan naast het rooster naar de omloop, loopt (onzichtbaar op de camera) achter de kast om, en vliegt daarna aan de andere kant weer weg. Broertje kijkt nog even in de nestkast (maar alles wat eetbaar was is al op), en vliegt een kwartier later weg.
Om tien uur vliegt er een jonkie op haanhoogte rond de toren, en gaat dan bovenop het traptorentje zitten. De andere bekende zitplekken zijn dan onbezet. Om kwart voor drie zit Pa (of Moe) op het frame van ex-Akzo.
jonkie vliegend rondom de toren
's Avonds vanaf circa 21.15 : jonkie peuzelend op de dakrand van het tweede kantoor Berkenweg. Niet bekend of dit eigen vangst was of nog een donatie van de ouders.
jonkie op tweede gebouw Berkenweg
Vrijdag 4 juli : niets te zien op de webcams, maar rond half twaalf zitten Pa en Moe op KPN en op frame ex-Akzo. De jonge valkjes niet gevonden. Vanaf circa half zes zat/lag een valkje op de hoek van dakrand KPN.
Zaterdag 5 juli : al om kwart over zes is actie te zien op de webcams : Moe komt in de nestkast, terwijl er jonkies om de toren vliegen. Pa komt ook even bij haar in de kast, maar schrikt (van haar ?) en vliegt direct weer weg. Moe zit daarna urenlang op het rooster.
Om half één zitten er twee jonkies op de dakrand van FrieslandCampina (Berkenweg). Bij de antenne vliegt er dan een derde, maar die is niet terug te vinden. Om drie uur zit er nog eentje op de dakrand van FrieslandCampina. Om half acht zit/ligt er eentje op de hoek van de dakrand van KPN. 's Avonds lichte regen.
Zondag 6 juli : een regendag, dus weinig actie. Pas om kwart voor vijf zit er een jonkie op de hoek dakrand FrieslandCampina (Berkenweg). Waarschijnlijk gebruikt het deze locatie als uitzichtpunt voor jacht op vogels in het tuinrijke Bergkwartier. Het blijft er zitten in een hevige stortbui, maar verhuist uiteindelijk naar de dakrand van KPN.
Maandag 7 juli : weer een regendag. Om kwart voor tien zit een jonkie op de dakrand van FrieslandCampina. Om half elf is dat jonkie verhuisd naar hoek dakrand ex-Akzo. Geen andere valken gevonden. 's Middags is het droog en zit er een jonkie op de letters KPN te slapen.
Dinsdag 8 juli : vanaf negen uur tot bijna twaalf uur zit Moe op het rooster. 's Middags zit Pa anderhalf uur op het rooster.
Om kwart voor zes komt eerst Pa en dan ook Moe in de kast om samen naar het kuiltje te kijken en even bij te praten. Pa vliegt al snel weg en Moe zit dan urenlang (tot middernacht !) op het rooster te dutten.
Vandaag geen jonkies gezien. Gezien de rustige reacties van Pa en Moe op het rooster kan het zijn dat de jonkies al prima voor zichzelf weten te zorgen, en er misschien zelfs al eentje de wijde wereld ingetrokken is.
Woensdag 9 juli : de hele dag worden er geen valken gezien, maar 's avonds om acht uur "valt" een jonkie van de balustrade op het rooster. Het kijkt even in de nestkast en gaat dan op het rooster in rust. Aan de grootte te zien is het broertje. Pas rond tien uur vliegt hij weg.
Donderdag 10 juli : vandaag worden de jonkies elf weken oud. 's Morgens om half tien zit Pa (of Moe) op het frame van ex-Akzo, en een jonkie (waarschijnlijk broertje) op de antenne bij het politiebureau.
Vrijdag 11 juli : om twaalf uur jaagt een jonkie hoog boven het station. De andere valken niet gevonden.
Om kwart voor zes komen Pa en Moe op het rooster, al snel gevolgd door een jonkie, dat op het schuine randje landt. Moe vliegt direct weg en ook Pa verlaat dan de nestkast. Het jonkie zit daarna in rust drie kwartier op het randje. Het feit dat het niet achter de ouders aangaat, zou betekenen dat het voldoende eten heeft gehad, hoogstwaarschijnlijk door eigen vangst.
Zaterdag 12 juli : om half twaalf zat er een jonkie op de N van KPN. Om kwart over twee zat er nog steeds een jonkie op de N van KPN, maar ook een valk op het frame van ex-Akzo.
Zondag 13 juli : 's morgens vroeg zit Pa op het rooster en gaat zelfs een tijdje op het smalle randje zitten.
Maandag 14 juli : om tien uur één valk op frame ex-Akzo, geen andere waarnemingen.
DInsdag 15 juli : 's morgens vroeg komt broertje een paar minuten op het rooster zitten. Hij kijkt ook even in de kast, maar vliegt al snel weer weg. Een paar uur later komt Moe een half uurtje op het rooster.
Woensdag 16 juli : 's morgens vroeg komt Pa even op het rooster, en laat in de middag zit hij er zelfs een paar uur.
Donderdag 17 juli : vandaag worden de jonkies twaalf weken oud. 's Morgens om kwart voor tien zit Pa (of Moe) op frame ex-Akzo. Geen andere valken gevonden. 's Middags om drie uur vlucht Moe de nestkast in, ze wordt achtervolgt door een zeer agressief schreeuwend jonkie, dat gelukkig op het rooster blijft. Moe ontsnapt en het jonkie (aan de grootte te zien één van de zusjes) zit daarna bijna een uur om zich heen te kijken.
Vrijdag 18 juli : 's morgens zit Pa (of Moe) op FrieslandCampina, en een jonkie op de P van KPN. 's Middags zit er een valk op het frame van ex-Akzo. 's Avonds komt Pa een paar minuten op het rooster en in de kast.
Zaterdag 19 juli : 's morgens om elf uur zit er een jonkie op de K van KPN. Ook wordt een jonkie (met een ouder) roepend boven het Soesterkwartier gezien. 's Avonds zit Pa een tijdlang op het rooster. Hij springt uiteindelijk op het smalle randje en loopt erover richting grachtkant.
<< jonkie op K van KPN
Zondag 20 juli : 's morgens vroeg komt Pa een uurtje op het rooster zitten. En ook 's avonds zit hij er weer een tijdje.
Maandag 21 juli : 's morgens zit er een valk op frame ex-Akzo, de ander op het kruis van de OLV-toren. Verder geen waarnemingen van valken, wel zijn twee houtduiven op de webcam te zien.
Dinsdag 22 juli : om negen uur komt Moe op het rooster zitten. Half elf vliegt ze weg.
Woensdag 23 juli : 's middags zit er een jonkie op de antenne.
Donderdag 24 juli : vandaag worden de jonkies dertien weken oud. Geen meldingen van valken vandaag, wel zijn er regelmatig houtduiven op de webcams te zien.
Vrijdag 25 juli : rond elf uur : Pa (of Moe) zittend op dakrand Eempolis, eentje op kruis OLV-toren, en een jonkie vliegend bij het station en af en toe zittend op dakranden van KPN.
Zaterdag 26 juli : rond elf uur Pa en Moe op dakrand Eempolis en frame ex-Akzo. Geen jonkies gezien, wel regelmatig houtduiven op het rooster. Gelukkig (nog) geen broedpoging van de duiven in de nestkast.
Zondag 27 juli : regelmatig een duif op het rooster. 's Avonds komt Moe een paar uur op het rooster zitten.
Maandag 28 juli : 's morgens Pa (of Moe) op frame ex-Akzo. Om half vijf komt Moe op het rooster. Ze gaat een tijdje de kast in en kletst tegen Pa, die waarschijnlijk achter de kast op de omloop zit. Daarna zit ze urenlang op het rooster. Als ze wegvliegt komt een duif op het rooster zitten, maar die wordt een uurtje later verjaagd als Moe weer terug komt. Zij zit er tot bijna middernacht.
Dinsdag 29 juli : houtduif regelmatig op het rooster. Om kwart voor zes komt Moe weer op het rooster.
Woensdag 30 juli : melding van een jagend jonkie bij het spoor en KPN.
Donderdag 31 juli : de jonkies worden vandaag veertien weken oud.
Vrijdag 1 augustus : 's morgens zit er een valk op de antenne en een andere slaapt in een hoge vensterbank van ex-Akzo. 's Middags zijn Pa en Moe op de webcams te zien als ze samen even in de nestkast "kletsen". Moe zit daarna nog een uurtje op het rooster.
Zaterdag 2 augustus : 's morgens hevige regen. 's Middags een jonkie op de letters KPN, Pa (of Moe) in een hoge vensterbank van ex-Akzo. 's Avonds zit er weer een duif op het rooster.
Zondag en maandag : geen meldingen, alleen af en toe een duif.
Dinsdag 5 augustus : 's morgens Pa even op het rooster en soms een duif.
Woensdag 6 augustus : 's middags om vier uur zat Pa op dakrand van Arcadis, en Moe zat te slapen in een hoge vensterbank van ex-Akzo.
Donderdag 7 augustus : vandaag worden de jonkie vijftien weken oud. Waarschijnlijk zijn ze alledrie de wijde wereld ingetrokken en hooguit komt er af en toe nog eentje even langs. Mogelijk is dat broertje - het is bekend dat vrouwtjes verder van de geboorteplaats zwerven, en mannetjes wat dichter in de buurt blijven.
Om 10 uur zat Moe hoog in een vensterbank van ex-Akzo te slapen. Daar zat ze nog om drie uur, maar nu kwam een jonkie bij haar op het frame zitten, terwijl op de N van KPN een ander jonkie zat. Ze zijn dus nog niet echt definitief weg.
Vrijdag 8 augustus : 's morgens eentje (Moe ?) bij ex-Akzo.
Zaterdag 9 augustus : 's morgens eentje (Moe ?) bij ex-Akzo. Pa (?) zit 's avonds een uurtje op het rooster.
Zondag 10 augustus : geen meldingen.
Maandag 11 augustus : 's morgens zit een jonkie op de K van KPN, Pa (of Moe) zit op frame ex-Akzo.
Dinsdag 12 en woensdag 13 augustus : te heet voor waarnemingen....
Donderdag 14 augustus : de jonkies worden vandaag 16 weken oud. 's Morgens zit er een jonkie op FrieslandCampina (Stationsplein). Dat vliegt weg voor een rondje en komt langs Moe (of Pa) die op KPN zit. Samen vliegen ze luid roepend naar ex-Akzo. Moe gaat daar in de hoge vensterbank zitten en het jonkie landt op het dak van het kantoor ernaast. Op het kruis van de OLV-toren zit ook een valk, maar het is moeilijk te zien of het Pa is of een tweede jonkie.
Vrijdag 15 augustus : 's morgens Moe (of Pa) slapend in hoge vensterbank ex-Akzo. Om half zes Moe komt op het rooster zitten. Om 18.50 uur gaat ze de nestkast in, en direct daarna landt een krijsend jonkie op het rooster. Moe ontsnapt via de achteruitgang. Het jonkie kijkt wat rond en vliegt even later weg als een duif vlak langs vliegt. Aan de grootte te zien lijkt het één van de zusjes.
Zaterdag 16 augustus : Pa zit om acht uur een tijdje op het rooster. Rond twaalf uur zit Moe nog te slapen in de hoge vensterbank van ex-Akzo.
Zondag 17 augustus : geen waarnemingen.
Maandag 18 augustus : rond half zeven komt Pa op het rooster en gaat ook een tijdje op het smalle randje zitten. Na een korte stop op het rooster vliegt hij om zeven uur weg.
Rond tien uur zit een jonkie op de K van KPN en een ander op de antenne bij het politiebureau (zo te zien ook een jonkie). De jonkies blijven dit jaar dus blijkbaar lang in de buurt, meestal zijn ze eind juli definitief weg.
Rond kwart voor drie komt Pa op het rooster, direct gevolgd door Moe. Pa gaat even de kast in en Moe vliegt een kwartiertje later ook weg.
Dinsdag en woensdag : geen meldingen.
Donderdag 21 augustus : vandaag worden de jonkies 17 weken oud. 's MIddags zit een valk in een hoge vensterbank van ex-Akzo te slapen.
Vrijdag : 's morgens zit er een valk op hoek dakrand Eeempolis, een ander op een hekje op het dak van Arcadis.
Zaterdag : Moe zit 's morgens in hoge vensterbank van ex-Akzo.
Zondag : Pa komt 's middags een kwartiertje op het rooster, en om zeven uur een paar minuten met een prooitje.
Maandag : 's morgens beide bij ex-Akzo : Pa op frame en Moe vlakbij in een hoge vensterbank. Om vijf uur komt Pa een minuutje al roepend (en naar boven kijkend) op het rooster.
Dinsdag : geen meldingen.
Woensdag : 's morgens Pa en Moe samen op frame ex-Akzo.
Donderdag 28 augustus : vandaag worden de jonkies 18 weken oud. 's Middags zitten Pa en Moe op frame en hoge vensterbank van ex-Akzo.
Vrijdag : 's morgens zit er een valk (Moe ?) in de hoge vensterbank van ex-Akzo.
Zaterdag : Pa komt 's morgens kwart voor zes voor een paar minuten op het rooster. 's Middags zit er een valk op FrieslandCampina, en een ander op frame ex-Akzo.
Zondag : geen meldingen
Maandag : 's morgens eentje op frame ex-Akzo, de ander (Pa ?) peuzelend op een lage hoek van de OLV-toren.
Dinsdag : 's morgens eentje op KPN, de ander op kruis OLV-toren.
Woensdag : 's avonds rond kwart over zes zit Pa een kwartiertje op het rooster en het schuine randje.
Donderdag 4 september : vandaag worden de jonkies 19 weken oud. Omdat ze nu al meer dan twee weken niet meer zijn gezien, lijkt het erop of alle drie nu definitief de wijde wereld zijn ingetrokken. Maar om kwart voor tien laat er toch weer eentje zich zien : Moe zit in een hoge vensterbank van ex-Akzo te slapen. Dan komt een valk vanaf het station aanvliegen (Pa ?) en wordt bij ex-Akzo ineens vergezeld door een derde, die daar misschien ook ergens had gezeten. Samen vliegen die twee al roepend over het spoor en verdwijnen boven het gebouw van KPN uit beeld. Moe zit dan nog steeds op haar plekje, dus één van de drie is een jonkie geweest.
Vrijdag : om zeven uur zit Moe heel even op het rooster. Om tien uur zit een valk in de hoge vensterbank van ex-Akzo.
Zaterdag : de dag begint mistig, met Pa om kwart voor acht een kwartiertje op het rooster. Ze kijkt ook nog even in de nestkast. Een uur later komt een duif een tijdje op het rooster zitten. Later zitten Pa en Moe op de kantoren KPN en ex-Akzo bij het spoor.
Zondag : om elf uur zat een valk op een lagere vensterbank van ex-Akzo te slapen.
Maandag : beide valken gezien bij ex-Akzo en KPN.
Dinsdag : een lange regendag, maar kwart voor acht komt Moe een paar minuten op het rooster.
Woensdag : 's middags beide op ex-Akzo.
Donderdag 11 september : vandaag worden de jonkies 20 weken oud. 's Morgens een valk op kruis OLV-toren.
Vrijdag : 's morgens een valk op KPN.
Zaterdag : rond elf uur : eentje op KPN, de ander op frame ex-Akzo.
Zondag : rond elf uur is Pa even te zien op de rooster webcam.
Maandag : rond tien uur zit er eentje op frame ex-Akzo.
Dinsdag : Pa komt 's morgens vroeg een paar minuten op het rooster.
Woensdag : regendag, geen meldingen.
Donderdag 18 september : vandaag worden de jonkies 21 weken oud. "s middags zitten beide valken bij Ex-Akzo.
Vrijdag : 's morgens zit een valk op KPN te peuzelen.
Zaterdag : om 11 uur zit een valk op KPN.
Zondag : 's middags zijn zowel Pa als Moe een tijdje op het rooster te zien.
Maandag : 's morgens om acht uur zat Pa tien minuten op het rooster - zo te zien zoekend naar ontbijt. Om tien uur zat een valk op het kruis van de toren.
Dinsdag : geen meldingen.
Woensdag : 's middags beide op frame ex-Akzo.
Donderdag 25 september : de jonkies worden vandaag 22 weken oud. Al drie weken lang is er geen jonkie meer gezien.
's Morgens zit Moe lang op het rooster. 's Middags zitten Pa en Moe op frame/vensterbank ex-Akzo.
Vrijdag : eentje op kruis OLV-toren.
Zaterdag : beide op ex-Akzo.
Zondag : geen meldingen.
Maandag : eentje op FrieslandCampina.
Dinsdag : eentje op KPN.
Woensdag : eentje op Akzo, de ander op de OLV-toren.
Donderdag 2 september : de jonkies worden vandaag 23 weken oud. Eén valk op frame ex-Akzo.
Vrijdag : eentje op FrieslandCampina, de ander jagend vanaf kruis OLV-toren.